med i cimet

Perga je prirodni pčelinji proizvod koji pčelari često nazivaju pčelinji kruh, no njen sastav nema veze s kruhom tj. ugljikohidratima. Pčelinji kruh sadrži veliku količinu proteina pa bi bolji naziv za njega bio pčelinje meso. Uz proteine, perga sadrži oko 200 mikroorganizama obogaćenih aminokiselinama, biljnim hormonima, ugljikohidratima, mineralima i vitaminima, a to ju čini najdragocjenijim pčelinjim proizvodom. Razlog zašto za pergu vjerojatno niste čuli je i taj što je pčele proizvode u malim količinama, a nama pčelarima prilično je teško doći do nje.

Naime, do nje se može doći isključivo skupljanjem iz košnice što je vrlo zahtjevno. Također, pergu se ne može stvoriti ili pčele “natjerati” da je više proizvode.

Ne postoji ni umjetna perga – njen okus ne može se kopirati, a takva perga nikako ne bi mogla obuhvatiti preko 100 različitih vrsta gljivica koje prirodnu pergu čine toliko hranjivom i ljekovitom.Upravo zato perga se smatra “zlatom” pčelinjih proizvoda.

Pčele stvaraju pergu!

Samo pčele mogu stvoriti pergu. Pčele na svojim nožicama skupljaju pelud s cvjetova, a kada ga unose u košnicu prerađuju tvarima koje izlučuju njihove žlijezde.

Pčelice ga tada smještaju u ćelije saća čije su preostale dvije trećine popunjene medom. Med u saćama konzervira pelud uz pomoć ugljikohidrata koji stvaraju mliječnu kiselinu i štite je od kvarenja.  

Time perga postiže 10 puta veću hranjivu vrijednost od običnog peluda.

Nakon sazrijevanja u saći koje traje oko 15 dana, perga se se vadi posebnim vadilicama i odlaže u bočicama. Popunjene bočice zatim se čuvaju u zamrzivaču, sakrivene od sunčeve svjetlosti.

Iz jedne pčelinje košnice može se dobiti od 200 do 300 grama perge.

Za što se perga koristi?

Perga je izvor velikog broja vitamina, minerala i ostalih korisnih i neophodnih tvari za organizam pa se preporučuje za ublažavanje simptoma mnogih bolesti.

Dokazano je kako perga pomaže kod problema s:

    • visokim krvnim tlakom,
    • pri ublažavanju bolesti živčanog i žljezdanog sustava, kao i
    • kod anemije te raznih poremećaja funkcija crijeva i jetre.

Osim toga, koristi se i za liječenje:

    • upalnih procesa prostate i impotencije,
    • pomaže kod kolitisa,
    • zatvora, ali i
    • aktivira mišićne pigmente oka.

Ljudi je koriste i za:

    • poboljšanje rada srca,
    • kod pojave gastritisa,
    • čireva,
    • alergija i
    • prehlada.

Veoma je dobra za djecu u fazama rasta i razvoja, ali i sportaše kod povećanih fizičkih napora jer smanjuje umor i jača imunološki sustav.

Neka istraživanja su pokazala kako omogućava i uspješno držanje raznih dijeta za mršavljenje bez opasnosti od negativnih posljedica na organizam.

Kako konzumirati pergu?

Okus perge je gorko-sladak, a može se koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim pčelinjim proizvodima kao što su med, propolis ili matična mliječ.

Ona se topi u ustima pa u kombinaciji s medom može poslužiti kao zdrava zamjena za bilo koji slatkiš.

A kako bi organizam najbolje usvojio sve njene super sastojke preporučujemo konzumiranje minimalno pola sata prije obroka.

Preporučene dnevne doze su:

    • za odraslog čovjeka: 2 grama    (1 gram iznosi cca 7 zrnaca)
    • za djecu od 2-4 godine: 0,5 grama
    • za djecu od 4-12 godina: 1 gram

Preporučene dnevne količine trebalo bi podijeliti u dvije doze, a u slučaju bolesti dnevni unos perge može se i udvostručiti.

Isto tako, preporučuje se da se voda ili bilo koja druga tekućina uzima tek sat vremena nakon konzumiranja perge kako se njeno djelovanje ne bi ublažilo.

Želite kupiti ovaj proizvod – kliknite ovdje za više detalja.

Ostali proizvodi

Matična mliječ

Matična mliječ

Matična mliječ je lučevina medonosnih pčela koja se koristi kao hrana ličinki. Luči se iz hipofaringealnih žlijezdi u glavama mladih radilica.

Pčelinji otrov

Pčelinji otrov je opće poznati farmakološki aktivan proizvod košnice. To je produkt specijalnih žlijezda koje luče sekret u tijelu pčela radilica.

Pelud

Pčele sakupljaju cvjetni pelud zato što sadrži bjelančevine, masti, šećere, vitamine i druge korisne tvari za njegovanje legla.

med

Med

Med je sladak i gust sok što ga pčele medarice tvore od nektara koji skupljaju na cvjetovima.

limun i med

Propolis

Propolis je smolasta smjesa koju pčele prikupljaju sa pupoljaka stabala, biljnih sokova ili drugih biljnih izvora.

pčelinji vosak

Pčelinji vosak

Pčelinji vosak je prirodni vosak koji izlučuju pčele i od njega grade saće. Očišćen i izbijeljen u trgovinama se prodaje pod imenom Cera alba